O škole

Škola v Rašovicích byla postavena v roce 1897. Ačkoliv se průběžně opravovala a prošla několika částečnými rekonstrukcemi, byla po roce 2020 potřeba generální oprava. Ta začala v srpnu 2021 a skončila v říjnu 2022. Udělala se spousta práce, plánované i neplánované. Výsledkem rekonstrukce je reprezentativní škola pro 21. století.

Vznikly nové prostory pro školní družinu, nová multimediální pracovna, kde bude probíhat výuka informatiky (rozvody internetu jsou vedeny ke každé lavici), výtvarné výchovy, pracovních činností a je k dispozici družině pro tvořivou dílnu. Žáci mají nové šatny (doposud se přezouvali jen na chodbě), sociální zařízení, větší prostor pro pohyb o přestávce. V každé třídě máme multimediální tabuli s projektorem, díky čemuž se děti mohou učit interaktivně, hravě a moderně.

Děti v mateřské škole mají nové sociální zařízení a šatny se skříňkami, třídy jsou opravené a částečně nově vybavené. Všechna okna jsou vybavena vnějšími žaluziemi.

Nová škola je nová, plná světla, designově zajímavá a celkově krásná. Vědomosti sice ani zde nebudou skákat dětem do hlav samy, ale v podnětném a inspirativním prostředí jde učení mnohem lépe. Vědí to i děti a krásně to vyjádřily v mnoha malbách a úvahách, které tvořily při těšení na novou školu.
Děkujeme vedení obce, že se do nelehkého úkolu rekonstrukce školy pustilo a dovedlo jej do zdárného konce.

Historie rašovické školy

Do roku 1818 chodívaly děti z Rašovic do školy křižanovické. Toho roku byla zřízena v Rašovicích expozitura, jež od 1. ledna 1857 se stala školou samostatnou. Do roku 1854 byla škola chatrná chaloupka, z níž se r. 1897 stala obecní hospoda.

V roce 1897 byla postavena na místě obecního hostince škola stávající. Během let prošla velkými změnami. Postupně se zavedl vodovod, elektrický proud do všech učeben. V roce 1970 byla provedena generální oprava školy. Došlo k jejímu rozšíření – přístavbě školní kuchyně a jídelny a vybudování kotelny. Během let se škola měnila ze školy trojtřídní na dvojtřídní a naopak. Také se měnil počet ročníků, od dvou ročníků po pět ročníků. I počet žáků se různil. V roce zahájení chodilo do školy 109 žáků, v roce 1942 136 žáků, při 110. výročí školy v roce 2007 jen 22 žáků.

Mateřská škola byla v Rašovicích zřízena v r. 1952 a její provoz byl toho roku od 1. září zahájen ve výčepní místnosti zdejší Sokolovny. Umístění nevyhovovalo, tak na podnět tehdejšího ředitele školy pana Hanáka byla provedena úprava v budově školy tak, aby školka mohla být přestěhována do místnosti ve škole. Tak se také stalo a v únoru 1953 byl zahájen provoz v budově základní školy.

V roce 2016 byly provedeny rekonstrukce podlah a v roce 2019 přístavba jídelny a rekonstrukce školní kuchyně. V hojné míře je využívána školní zahrada, která je vybavena herními prvky tak, aby zde mohla probíhat činnost mateřské, základní školy i školní družiny. Pro sportovní činnost je využíván sál „Sokolky“ a přilehlé hřiště.

Od 1. 3. 2020 bylo na škole zřízeno Školní poradenské pracoviště (dále jen ŠPP). ŠPP poskytuje bezplatné poradenské a konzultační služby žákům, jejich rodičům a pedagogům. Snaží se jim pomáhat při zvládání a řešení výchovných, vztahových a výukových potíží. Zajišťuje poskytování a koordinaci preventivních, pedagogických a poradenských služeb přímo ve škole. ŠPP úzce spolupracuje s vedením školy, pedagogy a dalšími poradenskými zařízeními (pedagogicko-psychologickými poradnami, speciálním pedagogickým centrem).

Ve školním roce 2019/2020 projevili rodiče zájem o otevření pátého ročníku ve škole. Rada obce souhlasila, a díky tomu jsou od školního roku 2020/2021 ve škole tři třídy. V letech 2021 a 2022 proběhla rekonstrukce školy, rozšíření do podkrovního patra a celková modernizace.